Klevų alėja, ISSN 2424-5429

Dainų šventė „Čia – mano namai“ sutelkė tūkstančius lietuvių iš viso pasaulio

Lietuvos Dainų šventės eisena Vilniuje, Gedimino prospekte. Iš kairės – Vitalija Burdienė, Vytautas Zalieckas, Danutė Zalieckienė, Kęstutis Vilkauskas ir Trakų rajono kultūros rūmų direktorės pavaduotoja Indrė Jankūnaitė

Jubiliejinė Dainų šventė sutelkė beveik šimtą tūkstančių atlikėjų ir žiūrovų iš Lietuvos ir pasaulio šalių. Bendras atlikėjų iš Lietuvos ir dar 14 pasaulio šalių skaičius Dainų šventėje, pavadintoje „Čia – mano namai“, siekė 37 tūkstančius, o Dainų šventės renginius stebėjo daugiau kaip 50 tūkstančių žiūrovų: tiek jų susirinko į Dainų ir Šokių dienas, Ansamblių vakarą bei pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertą. Tūkstančiai vilniečių ir miesto svečių apsilankė kituose Dainų šventės renginiuose.

Daugiausia lankytojų susilaukė finalinis renginys – Dainų diena, į kurią susirinko per 30 tūkstančių žiūrovų. Jie ir dar 12 tūkstančių dainininkų iš 350 kolektyvų pristatė visų laikų gražiausias lietuviškas dainas ir kartu prisiminė ne tik Dainų šventės ištakas, bet ir Baltijos kelio 25 metų jubiliejų, o 21 val. susitelkė viso pasaulio lietuvius vienijančiai iniciatyvai – kartu giedojo „Tautišką giesmę“.

Šokių dienos abu pasirodymus stebėjo 9,5 tūkst., Ansamblių vakaro – 7 tūkst., pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertą – 4 tūkstančiai žiūrovų.

„Be galo džiaugiamės, kad šiemet prie vieno Dainų šventės stalo susėdo toks gausus būrys lietuvių iš viso pasaulio. Šiais metais minimas jubiliejus mus paskatino sukurti dar įspūdingesnę šventės programą, kupiną dėmesio ne tik tradicijoms, bet ir naujovėms. Norime dar kartą padėkoti visiems, kurie kelerius metus rengė pasirodymus – kolektyvų vadovams, atlikėjams ir visiems, prisidėjusiems kuriant šią įspūdingą šventę“, – sakė Dainų šventės direktorius Saulius Liausa. Pasak jo, netrukus prasidės pasirengimas naujai, jau dvidešimtajai Dainų šventei.

Šalia tradicinių renginių – dainų ir šokių, folkloro dienų, ansamblių vakaro ir kitų renginių – 90-ies metų jubiliejų šventusi Dainų šventė šiemet dovanojo ir naujovių. Teatro metams ir Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms buvo skirti Teatro dienos pasirodymai, šalia Valdovų rūmų įsikūręs Vaikų amatų miestelis bei teatralizuotas baltų genčių istorinių kostiumų pristatymas.

Unikalią šventės atmosferą kurti padėjo šiuolaikinės technologijos bei įvairūs meniniai sprendimai. Per beveik savaitę trukusią Dainų šventę metu buvo pristatyta net dvylika įvairiausių meno programų, kurias sudarė beveik 170 autorinių kūrinių, iš jų net 55 buvo nauji.

Liepos 6 d. pirmą kartą paskelbta ir Tautinio kostiumo diena, kurios metu buvo demonstruojamos tautinio kostiumo drabužių kolekcijos. Tautiniais kostiumais pasipuošė daugiau nei 20 tūkst. Dainų šventės dalyvių, o specialūs kostiumai pasiūdinti ir visiems Dainų dienos dirigentams. Specialiai Dainų šventei dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė sukūrė šiuolaikinio tautinio kostiumo kolekciją.

Lietuvos dainų šventė – svarbiausias šalies kultūros įvykis, jungiantis visas kartas ir visus žmones, stiprinantis šalies tapatybę ir garsinantis jos vardą pasaulyje. Šalies tautines dainas, šokius, ansamblių, pučiamųjų orkestrų, kanklių muzikos ir teatro programas, amatus pristatantys atlikėjai 2014 m. liepos 2–6 d. Vilniuje ištarė „Čia – mano namai“. Šventė taip pat pakvietė dalyvauti įvairiose pramogose, išbandyti senuosius amatus. Birželio 28 d. Kaune, Dainų slėnyje, įvyko Dainų šventės 90-mečio minėjimas.

Šventėje dalyvavo atlikėjai iš Lietuvos, Australijos, Argentinos, Baltarusijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Švedijos, Ukrainos, Urugvajaus ir Vokietijos.

Trakų rajono kolektyvai, dalyvavę Dainų šventėje:

Lentvario kultūros rūmų vyresniųjų šokių grupė „Lendvarė“, vad. R. Blikertienė;

Lentvario M. Šimelionio gimnazijos merginų choras, vad. E. Aliukonytė;

Lentvario M. Šimelionio gimnazijos moterų choras, vad. E. Aliukonytė;

Rūdiškių muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras „Brass Band“;

Trakų kultūros rūmų Aukštadvario padalinio vyresniųjų šokių grupė „Nava“, vad. R. Blikertienė;

Trakų kultūros rūmų folkloro ansamblis „Radasta“, vad. R. Zakarė, M. Morkūnienė;

Trakų kultūros rūmų Rūdiškių padalinio folkloro ansamblis „Diemedis“, vad. D. Žalpienė;

Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio jaunimo folkloro ansamblis „Gelužėlė“, vad. D. Tolvaišaitė;

Trakų meno mokyklos fanfarinis orkestras „Trakai‘, vad. A. Mišeikis, E. Miknius;

Trakų meno mokyklos jaunučių šokių grupė, vad. B. Mažrimienė.

 

 

Eglė LADIGIENĖ,

Lietuvos liaudies kultūros centro

Kultūros informacijos poskyrio vyresnioji specialistė