Dviratis – tarsi vitaminai ant dviejų ratų, todėl ir prašau truputėlį jo lietuviškos istorijos paragauti, nes ant mano stalo, šalia ištikimo kompiuterio, išmintingai guli Vilniaus universiteto docento, foto teoretiko ir praktiko Virgilijaus Juodakio (o ir tremtinio, ir politinio kalinio) 1971 metais „Vagos“ išleistas unikalus veikalas „Balys Buračas.“ Balys – nacionalinės dokumentinės nuotraukos pirmeivis, gimęs 1897 01 05 valstiečių šeimoje Radviliškio rajono Sidarų kaime. 1915 04 14 dieną tada jaunas vaikinukas pirmą fotoaparatą įsigijo mainais iš vokiečių karininko. Tai buvo Balio galingos fortūnos ženklas. Toje Virgilijaus Juodakio knygoje tarp kitų nepakartojamų Balio foto paveikslų, pavaizduotas ir medinis važiuojantis dviratis 1925 metais Radviliškio rajono Pakapės kaime.
Nuo to laiko praėjo 89 metai. Dviračio gamybos technologijos mintis žaibu šovė į priekį. Ir važiuoju aš per Lentvarį dviračiu, kuris turi 18 bėgių. Beje, lentvariškiai – dviračių piligrimai! jei Jūsų dviratis suges, kreipkitės į Gintautą Norkų – 8 528 20 144, kuris ir turi nebrangių pardavimui padėvėtų geros būklės dviračių. Tąsyk mano foto reido metu dviračiui sutrūko grandinė, tai Gintautas ją geranoriškai pakeitė per 18 minučių.
Riedu toliau. Mūsų Lentvaryje yra daug gerų žmonių. Čia sutiksime laisvos Respublikos dvasia galvojančius miesto lenkus, rusus, ukrainiečius, baltarusius, karaimus ir žydus, kurie netgi karščiau myli Lentvarį (aišku, tarp jų, tarkime, lenkų pasitaiko ir nesusipratėlių, pažeistų ,,tamoševskininkų“ neloginės propagandos, bet tai yra laikina mūsų miesto žaizda!) negu lietuvaičiai. Pavyzdžiui, vienas jų – Petras Meška, turintis žemaitišką pavardę, nes čia paminėtos ypatingos lietuvių genties simbolis – meška, o mano dviračio zvimbiantys ratai narsiai primena, jog aukštaičių simbolis – kovinis žirgas. Petras Meška – molėtiškis. Čia pasistatė sau namus, o žmona Leokadija, buvusio Kilimų fabriko, kurio jėgą savo naudai ištaškė miesto benderiai, šiandien vaizduojantys politikus, ilgalaikė audėja užaugino ir išauklėjo dukrą Daivą ir sūnų Valdą. Petras Lietuvai nepagailėtų nieko ir sunkią, ir lengvą jos valandą.
Lentvaryje yra taip pat nemažai tremtinių. Turime du Lietuvos partizanus Kostą Žukauską ir Stasį Kuodzevičių. 1948 metų tremtinių poros Bronės ir Alfonso Daudų vaikaičiai per valstybines šventes tampa vėliavnešiais, o tremtinės Onos Černiauskienės anūkė Adelė visa jautria širdele dažnai lydi senelę tautinių fiestų metu.
Jonas POČEPAVIČIUS