Jovariškės – puiki vieta gyventi, tačiau reikia nemažai padirbėti, kad gyvenimas jose keistųsi ir kaimas visai šalia Trakų nebūtų užkampis. Tokia kaimo perspektyva, ateities vizija buvo aptariama balandžio 14 dieną vykusiame Jovariškių gyventojų ir rajono savivaldybės vadovų susitikime.
Šiame susitikime dalyvavo rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, merės patarėjas Tomas Romaška, savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys, direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas.
Merė E. Rudelienė pabrėžė, kad kaimo ateitis sietina su ilgai laukiamais pokyčiais. Tam, kad kaimo gyventojai lanksčiau galėtų kurti verslus, darbo vietas, ūkininkauti, būtina keisti ir pasenusią Trakų istorinio nacionalinio parko planavimo schemą, kuri buvo priimta dar 1993 metais. Akivaizdu, kad šis dokumentas moraliai paseno ir būtina rengti naują. E. Rudelienė tvirtino, kad rajono savivaldybės vadovai nuolat aktyviai domisi, kaip vyksta šio dokumento atnaujinimas, kokia jo eiga.
Savivaldybės administracijos direktorius J. Liesys kaimą apibūdino kaip perspektyvią vietovę plėstis Trakams. Beje, pastaraisiais metais Jovariškėse, kuriose gyvena apie 250 žmonių, padaugėjo naujakurių.
Jovariškiečiai savo ruožtu vardijo nemažai problemų, kurias reikia spręsti nedelsiant. Viena iš jų – sutvarkyti duobėtą Saulės gatvę, įrengti jos apšvietimą. Be to, jovariškiečiai pageidautų, kad būtų pastatyta autobusų stotelė, kurioje žmonės galėtų pasislėpti nuo lietaus ir vėjo, pagrindinėje kaimo gatvėje būtų įrengtas greitį apribojantis kalnelis.
Jovariškių seniūnaitis Henrikas Genutis pastebėjo, kad apie pagrindinės gatvės sutvarkymą buvo kalbėta su ankstesniais rajono savivaldybės vadovais, tačiau pažadai nevirto darbais. Jis tvirtino, kad patys gyventojai stengiasi gerinti aplinką, bet laukia ir žadėtos pagalbos.
Rajono savivaldybės administracijos direktorius J. Liesys, Trakų seniūnas K. Vilkauskas tvirtino, kad greičiau išspręsti gatvės apšvietimo nepavyksta dėl to, kad elektrą tiekianti bendrovė „Lesto“ reikalauja įrengti atskirą elektros apskaitos pastotę. O tam reikia ir laiko, ir lėšų. Vis dėlto tikimasi pajudėti iš mirties taško ir manoma, kad kitų metų pavasarį gatvė jau bus apšviesta.
H. Genutis tikino, kad Jovariškių bendruomenė norėtų įsijungti į projektinę veiklą ir tokiu būdu galėtų pagerinti savo gyvenamąją aplinką. Pavyzdžiui, įrengti vaikų žaidimų aikštelę, tačiau susiduria su problema, kad kaime neliko valstybinės žemės, kurią būtų galima naudoti visuomenės poreikiams. Todėl kaimo gyventojai turi ieškoti galimybių, kaip žemę išsinuomoti.
Kita vertus, teigta, kad nuoma ne visada apsimoka. Štai vaizdingą Akmenos pakrantę išsinuomavę jovariškiečiai skaičiavo ne pelną, o nuostolius. Jų tvirtinimu, šiukšlių, kurias palieka poilsiautojai, tvarkymas, „suryja“ nedideles gaunamas pajamas.
„Norime gyventi gražiau, kultūringiau“, – tvirtino Jovariškių gyventojai, pabėrę nusiskundimų: nupjovę medžius „Lesto“ atstovai kažkodėl jų nesurenka, kaime galėtų atsirasti šiukšliadėžių, o kai kurie gyventojai turi nustoti teršti aplinkinius miškelius.
„Šis sutikimas mums buvo naudingas abipusiškai. Išgirdome, kas svarbu Jovariškių gyventojams, ką galime drauge nuveikti, kad žmonės gyventų saugiau, šiuolaikiškiau. Nežarstėme tuščių pažadų, bet numatėme namų darbus, kuriuos atliksime“, – tvirtino merė E. Rudelienė.
„Jovariškės turi gerų perspektyvų. Žmonės veiklūs, kaime gausėja vaikų. Tai geri poslinkiai, kurie keičia kaimo veidą, didina veiklos galimybes. Todėl jausdami šį gerą pulsą, tikrai neliksime nuošalyje, prisidėsime prie jovariškiečių gerovės – spręsime aktualiausias jų problemas“, – teigė savivaldybės administracijos direktorius J. Liesys.
Akimirkos iš rajono vadovų susitikimo su Jovariškių kaimo bendruomenės atstovais. Sigitos Nemeikaitės nuotr.
Sigita Nemeikaitė
Trakų rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistė