Vien šiemet dėl turto vagysčių iš „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) transformatorių elektros laikinai neteko per 400 Trakų rajono gyventojų. Vagių taikinyje –
alyva iš transformatorių. Per I-ąjį š. m. pusmetį užfiksuota 16 vagysčių, bendrovė patyrė 8 960 EUR nuostolių, o 412 vartotojams laikinai buvo atjungta elektra.
Pernai Trakų rajonas buvo ketvirtoje vietoje valstybės mastu pagal ESO technologinio turto vagystes ir patirtus nuostolius, o bendrovės nuostoliai siekė 10 300 EUR. 2015 m. ilgapirščiai įvykdė 30 vagysčių. Vagys, įsilaužę į elektros transformatorius, išsinešė 2,9 t alyvos, dėlto sudegė trys transformatoriai.
Tokie statistiniai skaičiai buvo pateikti „Trakų žemės“ redakcijai trečiadienį, rugpjūčio 10 d., kur turėjo įvykti ESO atstovų – Jevgenijaus Sakovičiaus, ESO Vilniaus regiono tinklų eksploatavimo departamento direktoriaus, Jono Šneideraičio, ESO Prevencijos skyriaus vadovo, Virgilijaus Urbono, ESO Prevencijos skyriaus vyr. specialisto, Stasio Vaitonio, ESO Komunikacijos skyriaus socialinės atsakomybės projektų vadovo –
susitikimas su rajono policijos pareigūnais ir bendruomenių vadovais. Tiesa, liūdna, bet šis susitikimas parodė Trakų rajono gyventojų ir bendruomenių abejingumą šiai problemai, nes niekas nepanoro atvykti ir pasidalyti patirtimi bei pakalbėti, kaip gyventojai galėtų prisidėti prie šios problemos sprendimo.
Trakų rajonas – vienas kriminališkiausių Lietuvoje
ESO Vilniaus regiono tinklų eksploatavimo departamento direktorius Jevgenijus Sakovičius teigia, kad situacija Trakų rajone išties kelia nerimą. Nuostolius patiria ne tik ESO bendrovė, bet ir vartotojai. Visi patiriami nuostoliai yra įskaičiuojami į tarifą.
Vilniaus regionas yra kriminališkiausias visoje Lietuvoje, o pusė nusikaltimų įvyksta būtent Trakų rajone. 2012-ieji buvo rekordiniai metai – įvykdytos net 86 ESO technologinės vagystės, dėl kurių bendrovė patyrė net 43 300 EUR nuostolių. „Tai yra didžiuliai skaičiai vienam regionui“, –
teigė ESO Prevencijos skyriaus vyr. specialisto Virgilijaus Urbonas. Jis konstatavo, kad per pastaruosius 4 metus Trakų rajone daugiausiai vagysčių užfiksuota pačioje Trakų seniūnijoje – 29 atvejai. Vagišių taikinyje neretai atsiduria ir Lentvario bei Senųjų Trakų seniūnijos –
po 7 atvejus. Mažiausiai vagysčių per šį laikotarpį įvykdyta Aukštadvario seniūnijoje – 2 atvejai. ESO, visuomenės ir policijos pastangų dėka šis skaičius mažėja. Bet ta tendencija, kad šiemet per pusę metų jau yra įvykdyta 16 vagysčių, ESO atstovus neramina. Per keturis metus iš viso jau yra pavogta 23 t alyvos. Šiemet pirma vieta kol kas atitenka Lentvariui, Trakuose užfiksuoti keturi vagystės atvejai.
Virgilijus Urbonas apgailestavo, kad nei vienas Trakų bendruomenės atstovas, nei vienos seniūnijos darbuotojas nepanoro atvykti ir pasidalyti patirtimi bei pakalbėti, kaip būtų galima kovoti su vagysčių problema. Susitikimą boikotavo ir Trakų policija, neradusi laiko atvykti ir papasakoti, kaip jie sprendžia šią problemą.
Dažniausiai vagiama iš pavienių transformatorių, kurie stovi atokiose vietose, toliau nuo gyventojų, yra nelabai matomi, todėl vagims jie yra patrauklūs. Tačiau praeitą savaitę buvo įvykdyta nauja vagystė, nustebinusi ESO darbuotojus –
įsilaužta į 3,5 metrų aukštyje esantį transformatorių, netoli Senųjų Trakų. Paprastai vagiama iš lengvai pasiekiamų transformatorių.
Tipinis vagies portretas
Daugiausiai vagys yra 23–26 m.
amžiaus. Beveik visi asmenys būna teisti, nedirbantys. Jie gyvena šalia mūsų, mes juos žinome, todėl tam ir reikalingas gyventojų nepakantumas šiuo klausimu. Šiemet pradėta 16 ikiteisminių tyrimų, tačiau, deja, 13 yra sustabdyta, nesuradus pažeidėjų. Tačiau visais vagystės atvejais policijos pareigūnai pradeda ikiteisminį tyrimą. 2012 m. už alyvos vagystes laisvės atėmimu 1 m. ir 6 mėn. buvo nuteisti 2 Senųjų Trakų gyventojai ir 1 iš Aukštadvario. Jie įvykdė 9 vagystes. Vienas jaunuolis parodė pilietiškumą, užrašė automobilio valstybinius numerius ir pagal tai policijos pareigūnai surado nusikaltėlius. 2015 m. už 16 vagysčių buvo nuteisti Rūdiškių ir Aukštadvario gyventojai. Visais atvejais yra priteisiama žala bendrovei.
ESO Prevencijos skyriaus vadovas Jonas Šneideraitis ragina gyventojus pastebėjus ar turint įtarimų dėl galimų el. energijos ar izoliacinės alyvos vagysčių, pranešti tel. 1802, ar ESO anonimine pranešimų linija (8 5) 2552555, el. p. pasitikejimolinija@eso.lt. Jo teigimu, geriausiai kelią vagystėms užkerta pilietiški gyventojai. Net pusė visų vagysčių išsiaiškinama gavus informacijos būtent iš visuomenės.
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.