Kasmet pasaulyje savanoriauja milijonai žmonių. Daugybę nevyriausybinių organizacijų laukia savanorių, kurie savo laisvą laiką galėtų skirti žmonėms, susiduriantiems su tam tikromis problemomis, dirbtų aplinkosaugos srityje, gyvūnų prieglaudose, įvairiuose renginiuose arba savo profesinėmis žiniomis neatlygintinai dalintųsi su tais, kuriems to labiausiai reikia. Ir nors savanorystė kasmet įgauna svarbesnį vaidmenį mūsų visuomenėje, tačiau nemaža dalis vis dar atsargiai renkasi šios altruistinės veiklos kelią. Viso to priežastis – nežinojimas ir laiko stoka.
Todėl vis dažniau rekomenduojama, kad jaunas žmogus apie savanorystę sužinotų dar eidamas į mokyklą, kad nuo mažumės jam būtų suteikiama galimybė ugdytis atsakomybę, mokytis laiko planavimo, dar neturint profesijos, suteikti galimybę įgyti darbinės patirties.
Dėl šios paprastos priežasties jau 11 metų mūsų šalies mokyklos ir kito tipo organizacijos iš visos Lietuvos gali įgyvendinti „The Duke of Edinburgh’s International Award Lietuva“ programą („DofE apdovanojimų“ programa), kurios dėka 14-24 metų jaunuoliai ne tik savanoriauja įvairiose srityse, bet ir aktyviai siekia savo asmeninių tobulėjimo tikslų. Ši programa nuo įprastos savanorystės skiriasi tuo, kad nemažą laiko dalį programos dalyvis gali skirti sau – savo asmeninių įgūdžių tobulinimui, kompetencijų kėlimui, talento ugdymui. Šiuo metu „DofE apdovanojimų“ programą įgyvendina 57 mokyklos ir kito tipo organizacijos iš visos Lietuvos.
Gruodžio 5 d. visam pasauliui minint tarptautinę savanorystės dieną apie „DofE apdovanojimų“ programą, savanorystės teikiamą naudą, jos galimybes ir saviraišką – kalbamės su „DofE apdovanojimų“ programos Lietuvoje plėtros ir projektų koordinatore Lina Nikitinaite bei šios programos savanoriu Nerijumi Babrausku.
Lina Nikitinaitė, „DofE apdovanojimų“ programos Lietuvoje plėtros ir projektų koordinatorė
Kuo ši programa ypatinga?
– Tai pasaulinio masto programa, vykdoma daugiau nei 61 metus. Joje dalyvauja 144 pasaulio šalys, tarp jų ir Lietuva.
Kaip ši programa atkeliavo į Lietuvą?
– „DofE apdovanojimų“ programa buvo sukurta 1956-ais metais, bendradarbiaujant karalienės Elžbietos (HRH Queen Elizabeth) vyrui Edinburgo hercogui princui Filipui (Prince Philip) ir vokiečių edukologui Kurt Hanui (Kurt Hahn). 2006 m. spalio mėn. karalienės Elžbietos vizito metu programa startavo ir Lietuvoje. 2013 m. programoje dalyvavo apie 100 jaunų žmonių, o jau 2016 m. daugiau kaip 430 jaunuolių aktyviai siekė savo asmeninių tobulėjimo tikslų. 2014-2016 m. 223 jaunuoliai buvo apdovanoti bronzos, sidabro ir aukso ženkleliais, kurie parodo, kad kiekvienas iš apdovanojamų jaunuolių savanorystei ir asmeniniam tobulėjimui per neformalias veiklas skyrė 124-302 val.
Kas yra bronzos, sidabro, aukso ženkleliai?
– Programa įdomi ir unikali tuo, kad ji siūlo tris progresyvius lygius, kuriuos sėkmingai užbaigus, įteikiamas atitinkamo lygmens bronzos, sidabro arba aukso ženklelis. Kiekvienas lygmuo reiškia vis didesnį iššūkį ir įsipareigojimą programos dalyviui. Bronzos ženkliuku apdovanojami dalyviai nuo 14 m., kurie programoje dalyvauja ne mažiau nei 6 mėn. Sidabro ženkliuką gauna dalyviai nuo 15 m., kurie programoje dalyvauja ne mažiau nei 12 mėn. Na ir aukso ženkliukas, kurį gali gauti dalyviai nuo 16 m., o jų dalyvavimo trukmė programoje turėtų būti ne mažesnė nei 18 mėn.
Ką dalyviai gali veikti dalyvaudami „DofE“ programoje?
– „DofE“ apdovanojimų programą sudaro keturios skirtingos veiklų kategorijos: paslaugos (dalyviai teikia įvairias darbines paslaugas savo bendruomenei, užsiima savanoriška veikla ir ugdo socialinę atsakomybę), aktyvi veikla (jauni žmonės yra skatinami gerinti savo fizinę formą, ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius ir taip rūpintis savo fizine bei psichikos sveikata., įgūdžiai ir žygiai), įgūdžiai (įgalina jaunimą atpažinti ir ugdyti savo talentus, skatina pasitikėjimą savimi, verslumą ir praplečia įsidarbinimo galimybes), žygiai (jaunuolių grupės patiria nuotykių gamtoje ir taip ugdo komandinio darbo įgūdžius, išmoksta pozityviai spręsti konfliktus, pradeda labiau rūpintis savo aplinka).
Kokią naudą gauna jaunas žmogus, dalyvaudamas „DofE apdovanojimų“ programoje?
– Kiekvienas šios programos dalyvis ugdo kryptingo gyvenimo planavimo įgūdžius, asmenines ir socialines kompetencijas, nuoseklumo, kryptingumo ir laiko planavimo įgūdžius. Dalyvaudamas programoje jis atranda savo stiprybes ir silpnybes, patiria nuotykius ir tam tikrus asmenybės išbandymus. Dalyvavimas programoje yra pripažįstamas ir įvertinamas tarptautiniu apdovanojimu, o stojant į daugelį Jungtinės Karalystės universitetų, ši programa suteikia papildomų balų.
„DofE apdovanojimų“ programos dalyvis-savanoris Nerijus Babrauskas, dvyliktos klasės mokinys iš Kauno
Kodėl pasirinkai tokį laisvalaikio praleidimo būdą – savanorystę?
– Savanorystė man reiškia įsikūnijimą. Aš gaunu galimybę viską pamatyti iš vidaus, pajausti, išjausti, o nebūti tik pilkąja mase. Man tiesiog gera padėti kitiems, gera įsitraukti į renginių, socialinių akcijų organizavimą. Tas jausmas puikus ir šią būseną galiu pasiekti tik turėdamas laisvę rinktis tai, ką noriu.
Kodėl nusprendei dalyvauti „DofE apdovanojimų“ programoje? Juk savanorystės pasirinkimas Lietuvoje labai platus.
– Apie programą sužinojau tuomet, kai į mūsų mokyklą atvyko „DofE apdovanojimų“ programos vykdytojos Lietuvoje (viena iš jų buvo užsienietė). Tąkart manęs paprašė joms pravesti ekskursiją anglų kalba mūsų mokyklos muziejuje. Po ekskursijos viena iš jų padavė man lankstinuką apie programą, papasakojo apie ją plačiau ir informavo, kad nuo kitų metų programa bus pradėta vykdyti ir mūsų mokykloje. Taigi, atėjo tie kiti metai, nuėjau į mokyklos organizuojamą susitikimą dėl galimybės dalyvauti ir štai – prasidėjo vieni įdomesnių metų mano gyvenime.
Savanoriaujant tau teko dirbti ir pedagoginį darbą. Papasakok plačiau
– Labai nustebino jausmas, kurį patyriau atsidūręs mokytojo vietoje. Kasdien sėdint mokyklos suole atrodo viskas taip paprasta – kad gali padaryti geriau nei tavo mokytojas, bet realybė pasirodo, visai kitokia. Pats tapęs neoficialiu pedagogu – savanoriaudamas bibliotekoje ir mokydamas kitus anglų kalbos, besiruošdamas pamokoms, aš supratau, kad norint išlikti originaliam, sudominti, išlaikyti dėmesį – reikia įdėti labai daug darbo. Po šios savanorystės pradėjau lengviau suprasti mokytojus, labiau vertinti jų darbą. Man teko pusę metų mokyti labai įvairaus amžiaus publiką – nuo trečioko iki į 8-tą dešimtį įkopusių, už jaunimą smalsesnių senjorų. Matydamas visų jų šviesų mąstymą, norą mokytis, pozityvumą, aš labai daug išmokau ir pats. Tiesiog noriu pats tokiu būti, kai sulauksiu panašaus amžiaus.
Ką naujo (galbūt neįprasto) išmokai dalyvaudamas „DofE apdovanojimų“ programoje?
– Pirma mintis, kuri ateina į galvą išgirdus šį klausimą – kaligrafijos įgūdžiai. Tai tikrai įspūdingas menas ir aš be galo džiaugiuosi, kad per tiek nedaug laiko turėjau galimybę nors šiek tiek jo išmokti. Tiek sau, tiek kitiems įrodžiau, kad jeigu vienoje srityje tikslingai dirbi nors ir 3 mėnesius, gali atrasti tokių neįtikėtinų savo galimybių, kurių nesitikėjai, kad kada nors turėsi.
Kuo „DofE apdovanojimų“ programa skiriasi nuo įprastos savanorystės?
– Šioje programoje savanorystė yra daugiau orientuota į paslaugas ir pagalbą bendruomenei. Toks dalyvių nukreipimas, mano nuomone, yra labai naudingas, nes bendruomenėms išties reikia pagalbos. Ir programoje dalyvaujantys jauni, iniciatyvūs žmonės yra geriausia, kas gali nutikti. Dalyvavimas šioje programoje įpareigoja savo pasirinktą veiklą vykdyti nuosekliai, kas savaitę aprašyti savo darbus – privalai būti atsakingas, kantrus, kad visko nemestum. Galų gale, tai puiki darbo patirtis ateičiai – iškart pripranti nuosekliai vykdyti darbus, už juos atsiskaityti, išmoksti taip reikiamo kruopštumo ir laiko planavimo.
Ką norėtum pasakyti tiems, kurie vis svarsto apie savanorystę?
– Savanorystė – tai puiki gyvenimo patirtis, tai savotiška laisvė rinktis – ką ir kodėl norime daryti. Tai puikiausia proga išbandyti save norimoje darbo vietoje, tam tikroje srityje. Nieko nėra geriau, nei svajojant apie kokį nors darbą, eiti ir jį išbandyti savo kailiu. Tik tuomet tu gali suprasti, kas tave „veža“, kas tau patinka ir ko tu iš tikrųjų nori.
Daugiau informacijos apie „DofE apdovanojimų“ programą internetinėje svetainėje www.dofe.lt.