Vaistų kainos mažinamos ir toliau, o receptiniai vaistai – jau pigesni

13303_3013c330e4a090bf1ec1f7b0fb203bca

Nuo 2018 m. sausio 1 d. PVM tarifas visiems receptiniams vaistams sumažėjo nuo 21 proc. iki 5 proc. Tad nuo šiol lengvatiniu 5 proc. PVM tarifu apmokestinami visi receptiniai vaistai – ir kompensuojamieji, ir nekompensuojamieji, todėl vaistinėse už juos mokėsime mažiau.

„Lengvatinio 5 proc. PVM tarifo taikymas nekompensuojamiems receptiniams vaistams – dar vienas būdas mažinti vaistų kainas, kurios Lietuvoje vis dar yra gana didelės, lyginant su kitomis šalimis. Jis įneša daugiau socialinio teisingumo, nes leidžia dar labiau sumažinti vaistų kainas ir realiai padėti mūsų pacientams, kurie iki šiol buvo priversti nemažai mokėti už Lietuvoje įsigyjamus vaistus. Rezervų mažinti vaistų kainas yra ir daugiau ir juos būtina išnaudoti, kad finansinė našta žmonėms sumažėtų“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Iki 2018 m. sausio 1 d. lengvatinis 5 proc. PVM tarifas buvo taikomas visiems kompensuojamiems vaistams (apie 2000 pavadinimų) ir tik tiems nekompensuojamiems receptiniams vaistams, kurie kainavo 300 Eur ir daugiau. (nekompensuojamų vaistų, kurie brangesni nei 300 Eur yra apie 100 pavadinimų).

Ministro A. Verygos teigimu, kartu su lengvatinio PVM tarifo įsigaliojimu, remiantis ES šalių patirtimi rengiama nauja vaistų kainodaros sistema, kuri leis užtikrinti, kad vaistininkai pacientams siūlytų ne brangius, o pigesnius vaistus.

Naujoji vaistų kainodaros sistema pakeis iki šiol galiojusią regresinę procentinę antkainių sistemą, kuri netiesiogiai skatino vaistininkus parduoti brangesnį vaistą, nes kuo brangesnis vaistas buvo parduodamas, tuo didesnis buvo vaistinės antkainis. Tokia kainodaros sistema, kai vaistams nustatomi stabilūs antkainiai, leis užtikrinti, jog vaistinės nebus suinteresuotos parduoti kuo brangesnį vaistą, o vaistininkai rekomenduos pacientams pigiausią jam reikalingą vaistą.

Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys, nuolat peržiūri ir tobulina vaistų kainodaros  bei kompensavimo sistemas, nes farmacijos rinka nuolat kinta, todėl siekiant išjudinti konkurenciją, mažinti kainas ir užtikrinti vaistų prieinamumą gyventojams, pasitelkiamos  vis naujos priemonės. Tokia tvarka, kai vaistams nustatomi stabilūs antkainiai, nepriklausantys nuo jų kainos ir leidžiantys užtikrinti, jog vaistinės objektyviai ir nešališkai pardavinės vaistus pacientams, galioja Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Islandijoje, Nyderlanduose ir kitose ES šalyse.

Šaltinis – https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/vaistu-kainos-mazinamos-ir-toliau-o-receptiniai-vaistai-jau-pigesni.

Naujienos iš interneto