Susektas ir išaiškintas daugelį metų nelegalia prekyba archeologiniais radiniais bei antikvariniais daiktais internete prekiavęs Vilniaus rajono gyventojas

Pasibaigė prieš keletą metų prasidėjusi byla, prie kurios ženkliai prisidėjo Kultūros paveldo departamento (KPD) darbuotojai. Atkaklaus paveldosaugininkų darbo atomazga – susektas ir išaiškintas daugelį metų nelegalia prekyba archeologiniais radiniais bei antikvariniais daiktais internetinės prekybos svetainėje „eBay“ prekiavęs Vilniaus rajono gyventojas A.V.

Pardavėjo identifikuoti nepavyko

Paveldosaugininkai galimai nusikalstamą veiką pastebėjo dar 2017 metais. Buvo užfiksuota, kad internetinės prekybos „eBay“ vartotojas, pasivadinęs „cherriesfamily“ bei nurodydamas, kad jo prekės iš Lietuvos, siūlo pirkti daugybę archeologinių, antikvarinių daiktų. Tuomet internetinės erdvės stebėseną atliekantys KPD specialistai kreipėsi į Lietuvos kriminalinės policijos biurą dėl galimai neteisėtos prekybos antikvariniais daiktais, prašydami identifikuoti šį asmenį. Tuo metu nežinomo pardavėjo skelbimuose buvo pardavinėjami 58 antikvariniai daiktai. Jų kainos svyravo nuo 15 iki 5 3560 svarų sterlingų. Pagal Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymą prekiauti antikvariniais daiktais, įrašytais į Kultūros vertybių registrą arba sukurtais, pagamintais iki 1800 metų, galima tik gavus KPD licenciją. Šie reikalavimai taikomi ir internetinėje prekyboje. „eBay“ vartotojas tokios licencijos neturėjo. Tačiau kriminalistai atsisakė pradėti ikiteiusminį tyrimą, motyvuodami tuo, kad negauta duomenų apie internetinės prekybos svetainėje „eBay“ parduodamų daiktų vertę. Kriminalistų teigimu, kad skelbimuose nurodyti daiktai yra archeologiniai radiniai ir antikvariniai daiktai, yra tik paveldosaugininkų prielaida.

Archeologų išvados

Paveldosaugininkai nenuleido rankų, kreipėsi į Mokslinę archeologinę komisiją (MAK), kuri yra KPD patariamoji institucija, atliekanti eksperto ir konsultanto funkciją, ir prašė įvertinti nufotografuotus pardavinėjamus daiktus. MAK atstovas nustatė, kad skelbimuose pardavinėjami daiktai yra archeologiniai radiniai – kultūros vertybės, turinčios mokslinę, istorinę ir kultūrinę vertę. Archeologo teigimu, tie radiniai yra būdingi Lietuvos ir Šiaurės Rytų Europos archeologinei medžiagai ir galėjo būti rasti arba iškasti Lietuvos teritorijoje nelegalių kasinėjimų metu. Kai kurie daiktai būdingi Lietuvos ir Latvijos archeologinei medžiagai, priskiriami baltų gentims.

KPD, atsižvelgdamas į MAK išvadas, pakartotinai kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą ir prašė pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau atsakymas nebuvo gautas.

Pardavėjas įkliuvo pašte

Tačiau pilietis įkliuvo pats, bandydamas vieną archeologinį radinį išsiųsti paštu. Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai pastebėjo, kad pilietis A.V. iš Lietuvos į Austriją paštu bando išsiųsti dvi kalavijo dalis, kalavijo makštų galo apkalą ir įmovinį ietigalį. Tuomet ikiteisminį tyrimą dėl kontrabandos pradėję pareigūnai piliečio namuose atliko kratą. Kratos metu aptiko net 89 senovines vertybes, kurių bendra vertė siekė daugiau kaip 11 tūkst. eurų. Radiniai buvo pristatyti KPD specialistams. Sulyginę juos su skelbimuose pardavinėjamų daiktų nuotraukomis, paveldosaugininkai įsitikino, kad tai tie patys daiktai. Dalis daiktų buvo tie patys, dėl kurių paveldosaugininkai į Lietuvos kriminalinės policijos biurą kreipėsi dar 2017 metais. Šį kartą įkalčiai identifikavo „cherriesfamily“.  Vilniaus rajono gyventojui A. V. Buvo iškelta baudžiamoji byla.

KPD nuotraukoje – vienas iš konfiskuotų archeologinių radinių

Piliečio internete bandytos parduoti vertybės turi didelę istorinę, mokslinę ir kultūrinę vertę, pavyzdžiui,  III-VI a. pakinktų detalės, IX-XI a. kirvis su užbarzda, buožės, pagamintos 1000-800 metais prieš Kristų, I tūkstantmečio prieš Kristų įmovinis ietigalis, X a. buožės,  IV a. prieš Kristų ietigaliai, IX-X a. kalavijo makšties galo apkalas, IX-XI a. žiedai, X-XII a. pakabukai, kuršių genties X-XIII a. kirvukas, XI-XIII diržo galo apkalas, XI-XII diržo sagtis, XI-XII a. apkalas su dirželio kilpele, X-XII a. diržo sagtis su antrofomorfiniais ornamentais bei kt.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad pilietis A. V., apie 35 metus kolekcionuojantis istorinius daiktus, tik kelis jų buvo įsigijęs legaliai (turėjo pirkimą užsienyje liudijančius dokumentus). Kai kurie daiktai, kaip teismui pasakojo pilietis, jam atiteko iš tėvo kolekcijos. Kai kuriuos, kaip prisipažino, dar 1980-1990 metais jis pats rado su metalo ieškikliu.

Teismo nuosprendis

2020 metų kovo mėnesį Vilniaus regiono apylinkės teismas baudžiamojon atsakomybėn patrauktą pilietį A. V. už neteisėtą vertimąsi komercine veikla nubaudė 5 tūkst.eurų bauda. Kaip pažymima teismo priimtame baudžiamajame įsakyme, šį nusikaltimą jis padarė būdamas teistas už tyčinį nusikaltimą ir esant neišnykusiam teistumui (už kontrabandą jam pernai buvo skirta 3 tūkst.eurų bauda).

Šiuo metu KPD saugomi visi iš piliečio A. V. konfiskuoti 89 daiktai.  Jam sugrąžinti bus tik tie keli, kuriuos buvo įsigijęs legaliai. Visi kiti nukeliaus į Lietuvos muziejus.

kpd.lt inf.

Naujienos iš interneto