Zenono Vilbranto fotografijų paroda

Parodos atidarymo dalyviai (iš kairės): LR Seimo narys Kęstutis Vilkauskas, Kamilė Vilbrantaitė-Venzlauskienė, Trakų kultūros rūmų direktorius Edvardas Keizik, meno galerijos „Fojė“ vadovė Edita Tamulytė

Spalio 30 d. atidaryta Zenono Vilbranto (1949–2011) fotografijų paroda „Praeities akimirkos“. Jos rengėjai – Trakų kultūros rūmų meno galerija „Fojė“ ir fotografo dukra Kamilė Vilbrantaitė-Venzlauskienė. Į atidarymą susirinko fotografo draugai, bičiuliai, pažįstami, bendradarbiai.

Zenonas Vilbrantas (1949–2011)

Zenonas Vilbrantas gimė 1949 m. gegužės 7 d. Pakruojo r., Gegiedžių k. 1959 m. pradėjo lankyti Linkuvos vidurinę mokyklą. 1968 m. baigė vidurinę mokyklą ir buvo pašauktas į karinę tarnybą. 1970 m. grįžo iš kariuomenės ir pradėjo dirbti fotokorespondentu Pakruojo rajono laikraštyje „Auksinė varpa“. 1972 m. persikėlė gyventi į Trakus. Tais pačiais metais pradėjo dirbti Trakų rajono laikraštyje „Spartuolis“. 2011 m. mirė ir palaidotas Trakų miesto naujosiose kapinėse.

„Mintis suorganizuoti šią parodą kilo minint dešimtąsias tėčio mirties metines, – sako Zenono Vilbranto dukra Kamilė Vilbrantaitė-Venzlauskienė. – Šios parodos organizavimas buvo labai ilgas ir sudėtingas procesas – reikėjo peržiūrėti dešimtmečiais rinktą archyvą, jį išrūšiuoti, atsekti įvykius, skaitmenizuoti, sugrupuoti fotojuosteles pagal temas. Tai – įdomi patirtis ir vidinis jausmas, kad, nors ir tėčio nėra, aš turėjau galimybę jo gyvenimo dalį matyti per fotojuosteles, matyti tai, ką matė jis. Man šios parodos organizavimas buvo šiltas jausmas, kurį norėjosi perduoti ir Trakų krašto žmonėms. Ačiū mano šeimai, kuri palaikė mano idėją ir skatino judėti pirmyn.“

Fotografo našlė Rima Vilbrantienė (kairėje) ir Jadvyga Lisevičiūtė

Pasak „Trakų žemės“ laikraščio leidėjo ir vyr. redaktoriaus Juozo Vercinkevičiaus, Zenonas Vilbrantas dirbo Trakų rajono laikraštyje „Spartuolis“ ir fotografavo svarbiausius rajono istorinius įvykius: Trispalvės iškėlimą Trakų Salos pilyje, Trakų rajono sąjūdžio grupių susirinkimą Trakų kultūros rūmuose, Baltijos kelią ir daug kitų: „Ilgą laiką nebuvo žinota apie jo fotoarchyvo likimą, todėl dukros Kamilės Vilbrantaitės-Venzlauskienės surengta paroda leis mums atpažinti istorinius įvykius. VšĮ „Vorutos“ fondo leidžiama antroji knyga apie mons. Vytautą Pranciškų Rūką paviešins daugiau kaip 10 iki šiol neskelbtų Zenono Vilbranto nuotraukų, kuriose užfiksuotas mons. V. P. Rūkas.“

Fotografo dukra Kamilė Vilbrantaitė-Venzlauskienė yra dėkinga visiems, prisidėjusiems prie parodos realizavimo: Trakų kultūros namams, meno galerijai „Fojė“, Seimo nariui Kęstučiui Vilkauskui ir fotostudijai Profoto.lt. „Taip pat noriu padėkoti visiems susirinkusiems į parodos atidarymą, ypač dėkoju Jadvygai Lisevičiūtei ir Liudui Gliebui, kurie pasidalijo savo šiltais prisiminimais apie Z. Vilbrantą“, – po parodos, kuri veiks iki lapkričio 19 d., atidarymo mintimis dalijosi Kamilė.

Kamilė Vilbrantaitė-Venzlauskienė

Parodos atidarymo metu taip pat buvo kalbama, kad reikia surengti garsaus fotografo, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo Vytauto Monkevičiaus fotografijų parodą. Jo fotoarchyvas saugomas pas seserį Makūnienę.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.

Naujienos iš interneto