Klevų alėja, ISSN 2424-5429

Naujausia apklausa: kainų augimą labiausiai jaučia mažiausias pajamas gaunantys gyventojai

Vis didėjančios kainų infliacijos ir šildymo sąskaitų augimą labiausiai jaučia mažiausias pajamas gaunantys asmenys, rodo atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Skurdžiausiai gyvenantiems asmenims trūksta pinigų maistui, komunaliniams mokesčiams ir nuomai sumokėti.

Šių metų sausio mėnesio duomenys rodo, kad 12,4 proc. gyventojų trūko pinigų maistui, o 19,3 proc. – lėšų būsto nuomai ar komunaliniams mokesčiams.

„Tokias apklausas atliekame ne pirmą kartą. Stebėdami tendencijas matėme, kad su didžiausiais finansiniais sunkumais susidūrėme pandemijos pradžioje, kai krito gyventojų pajamos, bet ilgainiui situacija normalizavosi. Tačiau šiandien gyventojai susiduria su vis didesniais sunkumais apmokant sąskaitas, daugėja žmonių, kuriems trūksta pinigų maistui“, – sako Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė.

Praėjusių metų apklausos rodė, kad pinigų maistui trūko 11 proc. gyventojų, o nuomai ar komunaliniams mokesčiams – 14 proc.

„Žvelgiant į turimus duomenis, matome, kad šios problemos dažniausiai patiriamos nepasiturinčių, žemesnio išsilavinimo asmenų. Net 34 procentai asmenų, kurių pajamos yra mažesnės nei 300 eurų per mėnesį, nurodė, kad jiems trūksta pinigų maistui. 46 procentams mažiau pasiturinčių trūko pinigų būsto nuomai ir komunaliniams mokesčiams apmokėti“, – sako A. Adomavičienė.

Pasak A. Adomavičienės, puiku, kad politikai reaguoja į vykstančius pokyčius ir ieško sprendimų. Praplėstas kompensacijų mechanizmas ir aktyvesnis informavimas leidžia daugiau žmonių pasinaudoti pagalba. Jeigu šie žingsniai nebūtų padaryti – rezultatai galėtų būti ir dar liūdnesni. 2022 m. biudžete buvo daug dėmesio skiriama pajamų didinimui. Deja, šie pakeitimai dabar vos vejasi infliaciją.

„Skurdą, tame tarpe ir energetinį skurdą, reikia spręsti sisteminėmis priemonėmis – didinti mažiausias pajamas gaunančių žmonių pajamas, investuoti į atsinaujinančius energijos išteklius ir spartinti renovacijos tempus. Tai turime daryti tvariai ir sistemingai, o ne eikvojant biudžetą vienkartinėms priemonėms. Kitu atveju, nukenčia įvairios paslaugos, socialinė apsauga, tad ilgainiui ir patys pažeidžiamiausi asmenys, – sako Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Reprezentatyvią apklausą atliko rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ 2022 m. sausio mėn. 17-29 d. Apklausa atlikta Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu.