Taiklesnė šildymo kompensacijų skyrimo tvarka, apsauganti pažeidžiamiausius namų ūkius

Seimas grąžino iki 2020 m. birželio galiojusią tvarką, kai, skiriant gyventojams šildymo ir vandens šildymo išlaidų kompensacijas ar socialinę pašalpą, vertinamas gyventojų nuosavybės teise turimas turtas.

Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisos priimtos atsižvelgiant į energijos išteklių kainų stabilizavimąsi, savivaldybių praktiką ir siūlymus bei Europos Tarybos rekomendaciją – iki šių metų pabaigos panaikinti galiojančias su energija susijusios paramos priemones ir užtikrinti, kad tomis priemonėmis būtų siekiama apsaugoti pažeidžiamus namų ūkius.

,,Laikina tvarka, kai nebuvo vertinamas asmenų turtas, pasiekė savo tikslą: buvo apsaugotos žmonių pajamos, kai ženkliai augo energijos išteklių kainos ir šoktelėjo infliacijos skaičiai. Būsto šildymo kompensacijų gavėjų ratas išsiplėtė, kompensacijos pasiekė kas penktą namų ūkį. Ir, svarbiausia, išsiplėtė gavėjų ratas, nes dėl kompensacijos kreipėsi ir tie gyventojai, kurie niekada nesikreipė dėl šios paramos, nes galimai nežinojo, kad turi teisę ją gauti. Keičiantis situacijai, atsižvelgiant į ateinančio šildymo sezono prognozuojamą šilumos kainų mažėjimą, taip pat savivaldybių siūlymus, siekiame piniginės socialinės paramos taiklumo. Prioritetu ir toliau išlieka pažeidžiamiausių namų ūkių apsauga, o atskirais atvejais individualius sprendimus dėl vieno ar kito namų ūkio, priims savivaldybės,“ – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Prezidentui pasirašius, įstatymo nuostata bus taikoma nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. bei visą šildymo sezoną gyventojų pateiktiems prašymams.

Nuostata dėl nuosavybės teise turimo turto nevertinimo galiojo nuo 2020 m. birželio mėn., siekiant sušvelninti socialines koronaviruso pandemijos pasekmes, o 2022 m. jos galiojimas buvo pratęstas, siekiant apsaugoti nepasiturinčius gyventojus nuo infliacijos sukeltų neigiamų pasekmių bei energijos išteklių kainų staigaus augimo. Tokiu būdu finansinius sunkumus patiriantiems gyventojams buvo sudarytos palankesnės sąlygos gauti piniginę socialinę paramą.

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams ir atsižvelgiant į prognozuojamą šilumos kainų mažėjimą būsimą šildymo sezoną, išankstiniais skaičiavimais, būsto šildymo išlaidų kompensacijų gavėjų skaičius vidutiniškai per mėnesį sieks apie 200 tūkst. namų ūkių arba apie 18 proc. mažiau nei 2022/2023 m. šildymo sezoną.

 

Šaltinis – Taiklesnė šildymo kompensacijų skyrimo tvarka, apsauganti pažeidžiamiausius namų ūkius | Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (lrv.lt)

Naujienos iš interneto