Trakų rajono šilumos ūkyje teigiami poslinkiai. Trakų rajono savivaldybės pastarųjų metų pastangos modernizuoti katilines, pritaikant jas biokurui, padeda mažinti mokesčius už tiekiamą šiluminę energiją. Puikiai parengta ir įgyvendinta šilumos ūkio pertvarka džiugina šiluminės energijos vartotojus, ypatingai pensininkus, kuriems mokesčiai už komunalines paslaugas atima didžiausią dalį gaunamos pensijos.
Senuosiuose Trakuose – biokuro katilinė
Senųjų Trakų gyventojams, nuo šio šildymo sezono pradžios šilumą tiekia, rekonstruota katilinė. Dujomis kūrenama katilinė buvo pertvarkyta kūrenti biokuru. Rekonstruotoje katilinėje visas šilumos gamybos procesas mechanizuotas ir automatizuotas. Katilinę aptarnauja tik vienas operatorius.
Bendrovės „Trakų šilumos tinklai“ direktorius Kęstutis Kasparavičius sakė, kad Senųjų Trakų katilinės rekonstrukcija kainavo 508 tūkst. eurų, iš kurių 49 procentai Europos struktūrinių fondo parama, o likusi dalis bendrovės „Trakų šilumos tinklai“ lėšos.
Biokurui pritaikytų dviejų katilų galingumas – 1,15 megavato. Katilo galingumą padidina sumontuotas ekonomaizeris.
K. Kasparavičius sakė, kad Senųjų Trakų gyventojai praėjusį šildymo sezoną už 1 kWh privalėjo mokėti 8,2 euro/ct, o panaudojus biokuro katilą, mokestis už šilumą sumažėjo 27 procentais.
Dauguma katilinių naudoja biokurą
Bendrovei „Trakų šilumos tinklai“ priklausančios Aukštadvario ir Rūdiškių miestelių katilinės taip pat pritaikytos biokurui. „Trakų šilumos tinklams“ priklauso ir mažesnės katilinės, šiluminę energiją tiekiančios atskirai mokykloms, poliklinikoms, vaikų darželiams ir kitoms savivaldybės įstaigoms. Energingo šilumos ūkio pertvarkytojo, K. Kasparavičiaus pastangomis, iš aštuoniolikos „Trakų šilumos tinklams“ priklausančių katilinių, keturiolika naudoja biokurą, likusios suskystintas dujas arba akmens anglies granules.
Nuo 2015 m. lapkričio 1 d. bendrovė „Trakų šilumos tinklai“ taikys šias šilumos vienanares kainas (be PVM):
Aukštadvario katilinė – 6,05 euro/ct;
Senųjų Trakų katilinė – 5,98 euro/ct;
Rūdiškių katilinė (Trakų g.) –7,40 euro/ct;
Rūdiškių seniūnijos katilinė – 6,49 euro/ct;
Grendavės seniūnijos katilinė – 10,05 euro/ct.
Gyventojams taikomas 9 proc., kitiems vartotojams – 21 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM).
Rekonstruota ir Lentvario katilinė
Neseniai įsteigta bendrovė „Trakų energija“, nuomojanti Lentvario ir Trakų miestų katilines, taip pat rūpinasi šilumos ūkio modernizavimu ir gaminamos šilumos sąnaudų mažinimu. Praėjusiais metais, kai Lentvario katilinė pagal nuomos sutartį dar priklausė bendrovei „Prienų energija“ buvo atlikta šios katilinės rekonstrukcija ir sumontuotas 5 megavatų biokuro katilas. Rekonstruota Lentvario miesto katilinė pritaikyta kūrenti dujomis ir biokuru. Katilinės pertvarkymas lentvariškiams mokesčius už tiekiamą šilumą sumažino apie 13 procentų. Už šių metų spalio mėnesį Trakų ir Lentvario miesto gyventojai už šiluminę energiją mokėjo 7,14 euro/ ct už 1 kWh (be PVM).
Trakų katilinė kol kas naudoja gamtines dujas. Planuojama katilinę pertvarkyti, jeigu bus gauta ES struktūrinių fondų lėšų.
Šilumos taupymas priklauso ir nuo gyventojų
K. Kasparavičius daug nuveikė ir renovuojant daugiabučius namus, nes bendrovė „Trakų šilumos tinklai“ administruoja daugiabučių namų renovavimą Trakų rajone. Jo iniciatyva renovuotas pirmasis namas ne tik puošia Aukštadvarį, bet ir skatina kitų daugiabučių namų gyventojus ryžtis tokios naujovės įgyvendinimui.
Paklaustas ar po namo rekonstrukcijos sumažėjo šilumos suvartojimas, K. Kasparavičius sakė, kad rekonstruoto namo Aukštadvaryje, Vilniaus gatvėje Nr.34a šilumos sunaudojimas už šių metų spalio mėnesį sumažėjo 57 proc. Palyginus su šiame miestelyje, Skrebės g. 1a, esančiu nerenovuotu namu, šiluminės energijos sunaudota 52 proc. mažiau, o palyginus su senos statybos daugiabučiu namu, esančiu Technikumo gatvėje Nr. 7, sunaudota šiluminės energijos 73 proc. mažiau.
Trakų rajone jau yra renovuoti devyni daugiabučiai namai.
Kęstutis Petkūnas,
Autoriaus nuotr.