Vos už kelių dienų prasidėsiantis didžiausias kino renginys Lietuvoje, žengdamas koja kojon su naujosiomis technologijomis ir plėsdamas kino sąvoką, žiūrovams siūlo dar vieną naujovę. Kovo 23 dieną šalia kino teatro „Forum Cinemas Vingis“ bus atidaryta tik festivalio metu veiksianti virtualios realybės kino salė. Salėje „VR Cinema“ bus rodomi keturi 360º vaizdo raiškos kameromis nufilmuoti, intelektualaus turinio ir kūrybingos formos filmai, kurie buvo įvertinti tarptautiniuose kino festivaliuose. Bilietus į virtualios realybės kino salės seansus jau galima įsigyti „Forum Cinemas Vingis“ kasose.
Pirmajai žiūrovų pažinčiai su virtualios realybės kinu festivalio programos sudarytojai atrinko keturis skirtingų kino rūšių – dokumentikos, animacijos bei vaidybinio kino – ribas plečiančius filmus, kurie tikslingai išnaudoja naujo formato suteiktas galimybes ir žiūrovui siūlo dar iki šiol nepatirtus kino žiūrėjimo pojūčius. Pirmojo interaktyvaus turinio seanso lankytojai taps ne tik filmo istorijos stebėtojais, bet ir dalyviais, galinčiais keisti pasakojimo trukmę ir kryptį, patirdami pasaulį taip, kaip jį patiria neregiai. Antrajame seanse, kurį sudarys trys trumpametražiai filmai, – lauks susitikimas su tapytų paveikslų herojais, vizionieriška meilės ir šokio sintezė bei aistringų Kubos šokių istorija.
„Virtuali realybė – jau keletą dešimtmečių aktyviai plėtojama vizualiųjų medijų sritis. Pastaraisiais metais ji po truputį tampa ir didžiųjų kino festivalių dalimi, nes šio naujo formato ėmėsi ne vienas garsus kino režisierius ir video menininkas. Lietuvoje tai – kol kas nauja, bet taip pat sparčiai besivystanti pramogų industrijos šaka, kuri, tikimės, ateityje vis labiau domins ir kino bei vizualiųjų menų kūrėjus“, – apie netolimą kino ateitį pasakoja viena iš „Kino pavasario“ programos sudarytojų Aistė Račaitytė.
Kartu su pažangiuoju projekto partneriu UAB „Conresta“ ir „Vroom.lt“ įrengtoje šešiavietėje kino salėje, užsidėjus specialų „Samsung Gear VR“ įrenginį, bus galima persikelti į virtualią realybę kovo 24–balandžio 6 d. darbo dienomis nuo 16 iki 21 val., o savaitgaliais – nuo 11 iki 21 val. Iš viso festivalio metu įvyks net 110 virtualios realybės kino seansų.
Kaip pasaulį jaučia neregiai?
Teologijos profesorius Johnas Hullas, praradęs regėjimą, ėmė tyrinėti pasaulį anapus regos ir savo patirtis įrašė audio dienoraščiuose. Jie tapo dokumentinio filmo apie jį bei šios interaktyvios virtualiosios realybės patirties „Neregio akimis“ („Notes on Blindness“, rež. Peter Middleton, James Spiney) pagrindu. 360°, 3D vaizdas ir erdvinis garsas žiūrovui suteikia galimybę pažinti ir dalyvauti aklųjų pasaulį imituojančiame kūrinyje. Hullo juslinė ir psichologinė patirtis, užfiksuota dienoraščiuose, žiūrovams tampa vedliu nepažįstamoje realybėje. Šios patirties metu neliekama tik pasyviu žiūrovu, o aktyviai dalyvaujama keičiant patirties laiką ir naracijos kryptį. Tai ne tik realybės bet ir kino ribas plečiantis kūrinys. „Neregio akimis“ yra vienas labiausiai vertinamų meninių pasiekimų naujame virtualiosios realybės formate. Pagrindiniais prizais jį įvertino prestižiniuose Tribekos bei Šefildo kino festivaliuose.
Susitikimas su paveikslų herojais
Filme „Šv. Antano gundymai“ („The Temptations of St. Anthony“, rež. Thomas Cheysson) Prancūzijos meistrų sukurta virtualios realybės patirtis 7 minutėms nukelia į pamišusį ankstyvojo Renesanso genijaus, tapytojo Hieronymus Boscho, kūrybos pasaulį. Žiūrovas atsiduria jo garsiojo triptiko erdvėje tarp ekscentriškųjų paveikslo herojų.
Intymi meilės genezė
„Kiaurai tavęs“ („Through you“, rež. Lily Baldwin, Saschka Unseld) – 14 minučių intymi virtualiosios realybės patirtis vaizduoja dviejų žmonių gyvenimą, o tiksliau – jų meilės istoriją nuo 1970-ųjų iki 2046 m. Šokis tampa istorijos išraiškos forma, pripildo atmosferą aistra ir perteikia jų meilės genezę. Šios jaudinančios kelionės pabaigoje klausiama: „Ar meilė dar gali būti surasta?“
Aistringų Kubos gatvės šokėjų apsuptyje
Filmas „Kubos šokių istorija“ („A History Of Cuban Dance“, rež. Lucy Walker) – tai 7 minučių kelionė kubietišku ritmu, siūlanti pasinerti į organiškus, spontaniškus ir seksualius Kubos šokius: nuo afro-kubietiškos rumbos, mambo, čia čia čia, salsos iki šiuolaikinių breiko ir regetono. Šokių judesiai palengva atskleidžia ir platesnius Kubos istorijos aspektus.
Salės „VR Cinema“ darbo laikas kovo 24–balandžio 6 d.:
• darbo dienomis – nuo 16 iki 21 val.,
• savaitgaliais – nuo 11 iki 21 val.
Bilieto kaina – 4 Eur.
2017 m. festivalio filmų programa: http://kinopavasaris.lt/lt/programa
Apie festivalį:
22-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2017 m. kovo 23–balandžio 6 dienomis. Šių metų festivalio šūkis – „Nauji vėjai“. „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs 113 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta 130 pilnametražių ir 70 trumpametražių filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Dovilė RAUSTYTĖ, „Kino pavasario“ atstovė spaudai